Nowości


Warsztaty edukacyjneWarsztaty edukacyjne "Uczę się bawiąc, bawiąc się uczę"

W dniu 6 października odbyły się w naszej szkole warsztaty edukacyjne zorganizowane w ramach projektu "Spełniamy Marzenia".

Głównym celem imprezy było wzmocnienie edukacji i podniesienie kluczowych kompetencji naukowo-technicznych oraz upowszechnienie materiałow i informacji związanych z podstawowymi zjawiskami przyrodniczymi. Każdy z elementów pokazów, ćwiczeń zmierzał do przełamania stereotypu o trudności nauk przyrodniczych.

Prosty generator składa się z elektrody  w kształcie czaszy, gromadzącej ładunek elektryczny oraz układu przenoszącego ładunek elektryczny na tę elektrodę. Układ przenoszący jest pasem transmisyjnym wykonanym z izolatora. Koło pasowe  jest umieszczone wewnątrz elektrody  i poprzez szczotkę  przekazuje ładunki do czaszy. Dzięki temu, że koło pasowe znajduje się wewnątrz czaszy, przekazywanie odbywa się na zasadzie rozpływu ładunku elektrycznego na zewnątrz metalu. Pas transmisyjny jest elektryzowany poprzez szczotkę  z zewnętrznego generatora ładunku o niewielkim napięciu, w wyniku elektryzowania przez tarcie lub w wyniku zjawiska indukcji elektrostatycznej (ewentualnie obu zjawisk). Uzyskiwanie wysokiego napięcia (energii ładunków elektrycznych) następuje w wyniku mechanicznego przenoszenia ich na izolującym pasie transmisyjnym. Wystarczy dotknąć dużej kuli, aby "włos się zjeżył."
Wszyscy uczniowie mogli też spróbować pysznych lodów śmietankowo-owocowych, ktore zamrażali nie w zamrażarce, a po prostu po przyrządzeniu należało dolać trochę ciekłego azotu z termosu i lody były całkowicie gotowe! Przy tej okazji uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób skrapla się powietrze i do czego w praktyce wykorzystuje się niezwykłe właściwości ciekłego azotu.

Copyright (c)2011 Szkoła Podstawowa im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Jabłońskich