Nowości


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa"Czytam sobie w bibliotece" /


9 października 2020

Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie w ramach projektu "Fantastyczni Czytacze!" współfinansowanego przez Fundację PZU.

Dzisiaj uczniowie klas VI-VII spotkali się on-line z youtuberem Danielem Muniowskim, twórcą  kanału internetowego Strefa Czytacza. Młodzież zachwyciła się świeżością, energią i przede wszystkim niesamowita pasją, z jaką p. Dawid opowiadał o czytaniu książek. Poznaliśmy wiele nowych interesujących tytułów adresowanych do młodych czytelników, ukazujących się obecnie na rynku wydawniczym (pan Czytacz zajmuje się zawodowo m.in. recenzowaniem nowości wydawniczych). Szczególne zainteresowanie wzbudziły książki o tematyce i charakterze zbliżonym do serii o Harrym Potterze (nasz youtuber jest fanem tego bohatera). Pan Daniel zachęcał też do przeczytania książek, na bazie których powstały świetne gry komputerowe. Stwierdził, że pasja czytania wcale nie wyklucza grania w gry i oglądania filmów – wszystko musi mieć swój właściwy umiar i proporcje.

Godzinne spotkanie minęło nam w mgnieniu oka. Mamy nadzieję, że pan Czytacz na trwałe zaszczepił bakcyla czytania naszym uczniom, a na pewno udowodnił, że w tych multimedialnych czasach papierowa książka to prawdziwy skarb. Dziękujemy!!!

 
 Spotkanie autorskie z pisarzem, programistą Szymonem Teżewskim
27 listopada 2019 r.

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich o. w Augustowie uzyskało grant od Fundacji Orlen w programie "Moje miejsce na Ziemi". Dzięki temu (pośród wielu innych przedsięwzięć odbywających się w  bibliotekach ), uczniowie klasy VIII i VII naszej szkoły spotkali się z pisarzem Szymonem Teżewskim w ramach warsztatów autorskich.

Pan  Szymon jest niezwykle interesującą osobą nie tylko ze względu na swoją twórczość  pisarską, ale również dlatego, że na co dzień zajmuje się pisaniem skomplikowanych programów komputerowych (a programowanie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi). Podczas spotkania  z naszymi uczniami Autor pokazał, w jaki sposób korzysta z bogatych zasobów archiwów internetowych w poszukiwaniu materiałów dokumentalnych (związanych z historią Augustowa i okolicznych wsi), które później wykorzystuje w swojej twórczości. Uczniowie poznali kilkanaście interesujących adresów stron www oraz metod skutecznego wyszukiwania, znacznie ułatwiających trafne odnalezienie informacji.

Wielkie zainteresowanie uczniów wzbudził przyniesiony przez Autora „biały kruk”  w postaci księgi wydanej w Izraelu w języku hebrajskim. Są to wspomnienia o Ziemi Augustowskiej  spisane przez Żydów, zamieszkujący przed II-gą wojną nasz region, a  którym udało uratować się z pożogi  i wyjechać za granicę. Młodzież pytała również o inne źródła inspiracji Twórcy, okazały się nimi wspomnienia członków najbliższej rodziny, opowieści starych mieszkańców Augustowa, zbiory Muzeum Ziemi Augustowskiej, przedwojenne czasopisma. Pan Szymon zachęcał młodzież do wysłuchiwania i spisywania wspomnień starszych mieszkańców wsi, a także wyszukiwania ciekawostek z  historii najbliższej okolicy. Na koniec spotkania, biblioteka naszej szkoły została obdarowana kilkoma egzemplarzami powieści „Eteromanka” rozgrywającej się w przedwojennym Augustowie.

 

 
12
Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem - 9 pażdziernika 2019 r.
Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie, w ramach projektu "A właśnie, że czytam!" współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

"Pan od angielskiego"
Paweł Beręsewicz jest autorem powieści, opowiadań, wierszy dla dzieci, a także tłumaczem literatury anglojęzycznej.
Z wykształcenia jest anglistą, pracował jakiś czas jako nauczyciel języka angielskiego w szkole średniej.
Jego najbardziej znane książki to: "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek", "Czy wojna jest dla dziewczyn?", "Tajemnica czlowieka z blizną", "Co tam u Ciumków", "Człowiek z czerwoną chorągiewką", "Pan Mamutko i zwierzęta", "Na przykład Małgośka".
Na spotkanie z Autorem zostali zaproszeni uczniowie klas I-III naszej szkoły. Jak przystało na nauczyciela języka angielskiego, na przywitanie pan Paweł zadał kilka pytań w tym języku. Dzieci poradzily sobie znakomicie z odpowiedziami. Po czym pisarz kolejno zapraszał uczestników na filiżankę herbaty i rozmowę o literaturze. Pan Paweł przygotował też mnóstwo zagadek i łamigłówek związanych z twórczością literacką. Na koniec spotkania podpisywał książki zakupione oraz przyniesione przez uczniów.
To wydarzenie niewątpliwie rozbudziło zainteresowanie naszych najmłodszych uczniów czytaniem (o czym świadczy m.in. ilość zakupionych książek) oraz poszerzyło wiedzę na temat literatury dla dzieci.
/Halina Masztalerz/
 
Zdjęcia: Marzenna Siedlecka
 
Spotkanie autorskie z Witoldem Vargasem - 12 marca 2019 r.

Baje, baje, bajanie!

Słyszeliście kiedyś o Nocnicy, Dobrochoczym albo Bzionku? W te istoty wierzyli nasi słowiańscy przodkowie, a wiedzę o nich zebrał w „Bestiariuszu Słowiańskim” pisarz i ilustrator Witold Vargas, który przyjechał do Augustowa na prawdziwy maraton spotkań autorskich.     

11 i 12 marca w bibliotekach Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 odbyło  się sześć spotkań z Witoldem Vargasem, w których uczestniczyło 300 uczniów z ośmiu szkół z Augustowa, Lipska, Nowinki i Jabłońskich.

Vargas to znakomity gawędziarz, który porywa słuchaczy w świat swojej niezwykłej wyobraźni.

Dzieci miały okazję wysłuchać jego wspaniałych opowieści, śledzić na żywo proces powstawania ilustracji do książek, a nawet śpiewać z autorem improwizowane piosenki.

Wyszły zadowolone, zaopatrzone w książki i autografy, a według słów rodziców długo jeszcze przeżywały to, co zobaczyły i usłyszały.

Spotkania zorganizowało Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie w ramach projektu „Baje, baje, bajanie!”, który sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Tekst: Monika Rowińska

 
21 grudnia 2018 r. - IV Spotkanie z Książką

Kontynuujemy cykl popularyzujący  czytelnictwo „Spotkanie z Książką”. Dzisiaj po raz czwarty zebraliśmy się, aby posłuchać pięknie odczytanych fragmentów opowiadania i obejrzeć przedstawienie oparte na jego motywach.

Tym razem bohaterem naszej serii został Ebenezer Scrooge - główna postać „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. To ponadczasowe opowiadanie o nadzwyczajnych właściwościach świąt Bożego Narodzenia, o niezwykłej przemianie duchowej człowieka, potrzebie czynienia dobra i wzajemnej życzliwości.

Do głośnego czytania zaprosiliśmy panie: Danutę Kulbacką, Lucynę Kaczyńską, Anetę Pawłowską oraz Ewę Kondracką. Po wysłuchaniu fragmentów „Opowieści wigilijnej” obejrzeliśmy przedstawienie inspirowane głównym przesłaniem lektury. Aktorami zostali uczniowie klas siódmej i szóstej, a całość opracowała, wyreżyserowała oraz przygotowała scenografię - p. Alicja Trocka.

Tekst: H. Masztalerz, zdjęcia: E. Rudziewicz

 
12

19 października  2018 r.
Spotkanie autorskie z p. Rafałem Witkiem
Spotkania zorganizowało Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie w ramach projektu "A właśnie, że czytam!" współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Zdjęcia autorstwa p. Doroty Zawadzkiej - za udostęnienie serdecznie dziękujemy!
 
 Rafał Witek - zdjęcie Iwona Montel
 
Pan Rafał Witek:
-napisał ponad dwadzieścia książek dla dzieci
-pisze wierszyki i opowiadania do czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”
-pisze teksty piosenek dla chóru dziecięcego „Mille Voci”
- jego utwory znalazły się m.in. w podręcznikach do edukacji polonistycznej w klasach I-III
W naszej bibliotece szkolnej posiadamy następujące tytuły tego autora: "Pierwszaki z Kosmosu:, "Maja na tropie jaja", "Walizka Pana Hanumana", "Wyprawa na biegun", "Mur".


 
Noc Bibliotek 2018 r.
W dniach 8-9 czerwca w naszej szkolnej bibliotece odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "Noc bibliotek" pod hasłem "Rzeczpospoczyta".
Tym razem uczciliśmy 100-lecie niepodległości naszej Ojczyzny. 

Dlatego też wybrana przez nas lektura nawiązywała do historii Polski, a była to opowieść o dzielnym niedźwiedziu Wojtku – „Dziadek i Niedźwiadek”, autorstwa Łukasza Wierzbickiego, opowiadająca o losach misia, który towarzyszył żołnierzom armii gen. Andersa od Iranu przez Irak, Palestynę, Egipt, Italię  aż do Wielkiej Brytanii. Głośne czytanie poprzedziliśmy prezentacją multimedialną przestawiająca szlak bojowy żołnierzy gen. Andersa, sylwetkę generała, losy bitwy pod Monte Cassino (podczas której „Wojtek” nosił skrzynie z amunicją), archiwalne zdjęcia samego niedźwiedzia i jego wojskowych opiekunów oraz dziejów misia po zakończeniu wojny. Fragmenty powieści czytały  mamy naszych uczniów.

Po zapoznaniu się z losami niezwykłego niedźwiedzia i jego żołnierskich towarzyszy zorganizowaliśmy konkurs plastyczny „Polska za 100 lat”. Poszczególne grupy uczniów mogły dać upust swojej fantazji i stworzyć plakaty przedstawiające futurystyczne budowle, pojazdy, stroje, w jakie prawdopodobnie będzie wyposażona Polska w XXII wieku.

Nieco zmęczeni tym wysiłkiem spożyliśmy wspólnie kolację, po czym przyszła kolej na konkursy opracowane przez uczniów klasy VII. Pierwszy z nich dotyczył skojarzeń z popularnymi lekturami, a kolejny to nocne poszukiwanie skarbów na terenie szkoły, gdzie kluczem do odnalezienia słodkiej niespodzianki była znakomita  znajomość lektur i ich autorów. Po zakończeniu konkursów obejrzeliśmy film „Tarapaty” zafundowany przez sponsorów akcji , po czym zarządziliśmy ciszę nocną i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek („nocowanie w szkole”). O poranku podsumowaliśmy nasze nocne spotkanie z lekturami i każdy z uczestników otrzymał dyplom „Prestiżowego Czytelnika”, gadżet z logo „Nocy bibliotek” oraz słodki upominek.

Od organizatorów  „Nocy bibliotek” oraz sponsorów tej akcji otrzymaliśmy książki, prawo do publicznej emisji filmu „Tarapaty”, plakaty reklamowe, zakładki i inne gadżety. Serdecznie dziękujemy!!!

Halina Masztalerz

 
 

III edycja cyklu "Spotkanie z Książką" - "Demeter i Kora"

Z okazji I-go Dnia Wiosny zorganizowaliśmy kolejną edycję "Spotkań z Książką". Tym razem bohaterem naszego cyklu został mit "Demeter i Kora" w przepiękny sposób tłumaczący odwieczną zmianę pór roku. Zaproszenie do głośnego czytania przyjęły panie: Dorota Borowa, Martyna Darszkiewicz, Anna Kotarska i Aneta Pawłowska. Interpretacja mitycznej opowieści w wykonaniu mam naszych uczniów wzbudziła wzruszenie i zadumę wśród zgromadzonych słuczaczy.
Po zakończeniu czytania, uczniowie klasy piątej, pod opieką nauczycielki języka polskiego p. Alicji Trockiej, zaprezentowali spektakl "Demeter i Kora". Mogliśmy podziwiać świetnie przygotowanych aktorów, znakomicie dobraną scenografię i doskonałe opracowanie przedstawienia.
Całość przedsięwzięcia podsumowała p. Dyrektor, składając serdeczne podziękowania uczestnikom i organizatorom oraz podkreślając niezwykle ważną rolę czytania w rozwoju osobistym zarówno uczniów jak i dorosłych.
Nauczyciel-bibliotekarz Halina Masztalerz
Zdjęcia: Ewa Rudziewicz   
 


Podziękowania od organizatorów Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2017


Podziękowanie.pdf

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie - listopad 2017 r.

 


Noc bibliotek 2017 - "Czytanie porusza"

 

Jesteśmy jedną z 1352 bibliotek w Polsce, które wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek – czytanie porusza”. Od organizatorów i sponsorów (Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwo Dziedzictwa i Kultury Narodowej, Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa i inni), otrzymaliśmy pakiet materiałów, m.in. książki, plakaty reklamujące akcję, zakładki do książek, ekslibrisy, poradnik, prawo do publicznej emisji filmu. Noc w naszej  bibliotece przebiegała pod hasłem „Cwaniaczek w naszej szkole”.  Zaproszeni rodzice czytali najnowszą  część  Dzienniczka Cwaniaczka  „Ryzyk - fizyk” (wyboru lektury dokonali uczniowie w tajnym głosowaniu).  Nieco strudzeni czytaniem i słuchaniem spożyliśmy wspólnie kolację, po czym rozpoczął się konkurs na najśmieszniejszy komiks pod hasłem „Co wymyśliłby  Greg Heffley będąc uczniem naszej szkoły?”

Po roztrzygnięciu  konkursu rysunkowego odbyło się poszukiwanie skarbów (w ciemnościach), ukrytych w różnych miejscach szkoły,  wg wskazówek przygotowanych przez uczniów klasy szóstej.  Okazało się, że znaleziony skarb  dało się skonsumować ze słodką przyjemnością. Posileni, przystąpiliśmy do rozgrywek intelektualnych, a mianowicie rozwiązywania quizu dotyczącego znajomości lektur , kalamburów oraz odgadywania znaczenia baśniowych i bajecznych gadżetów losowanych ze „Skrzyni skarbów”. Mocno zmęczeni, po północy obejrzeliśmy film „Biuro detektywistyczne Lassiego i Mai – Stella Nostra”, po czym udaliśmy na zasłużony nocleg w pieleszach naszej szkoły. Rano wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy „Nieustraszonego Czytelnika”. Była to doprawdy noc niezapomniana i pełna wrażeń związanych z czytaniem i znajomością bohaterów książek, jak również pierwszym w  życiu noclegiem w murach szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również uda nam się wziąć udział w takiej akcji.

 
12

Regulamin Program


Spotkanie z p. Dariuszem Rekoszem - warsztaty detektywistyczne

Spotkanie zostało zorganizowane przez augustowski oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w ramach projektu „A właśnie, że czytam!” sfinansowanego przez Fundację PZU.

 Dzisiaj gościliśmy w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie. Zawitaliśmy tutaj, aby spotkać się z panem Dariuszem Rekoszem – popularnym twórcą powieści detektywistycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pan Dariusz jest autorem takich serii, jak „Mors, Pinky i ….” (motywem przewodnim są przygody pary szkolnych detektywów), „Czarny Maciek i …”, „Detektywów para Maciek i Barbara” oraz wielu książek poza seriami, np. „Tajemnica starej dzwonnicy”, „Pocztówka z Toronto”, „Skarb królów”, a także słuchowisk radiowych, poradników dotyczących piłki nożnej. Wiele jego książek ukazało się w postaci audiobooków.  Pan Rekosz współpracuje ze znanymi rysownikami, częstym ilustratorem jego książek jest Bohdan Butenko.

W środowisku mówi się o nim, że to „Człowiek Orkiestra”, bowiem nie tylko pisze, ale organizuje spotkania ze znanymi ludźmi, warsztaty detektywistyczne dla uczniów, noce z biblioteką, gry miejskie w oparciu o treść swoich powieści. A oprócz tego wszystkiego na co dzień jest „zwykłym” informatykiem.

Nasze spotkanie zaczęło się od krótkiej prezentacji sylwetki pisarza (przygotowanej przez niego samego), po czym wzięliśmy udział w niesamowitych warsztatach detektywistycznych. Pan Rekosz wprowadził nas w tajniki szyfrowania: poczynając od najprostszego szyfru podstawieniowego, przez przesuwny, tablicowy, zamianę wyrazów, kod  rysunkowy, itp.

Po czym uczniowie otrzymali różne zadania do rozwiązania, m.in. odszyfrowanie ukrytych wyrazów i utworzenie hasła, zaszyfrowanie w określonym kodzie własnych imion, itp. Dla  najbystrzejszych detektywów autor przygotował prezenty w postaci swoich książek i audiobooków.

Uczestnicy odgadywali też nazwy postaci z bajek, baśni, kreskówek ukryte pod „zapikselowanym” rysunkiem – wzbudziło to wiele emocji i chęć rywalizacji.

Po zakończeniu warsztatów mogliśmy zakupić książki i audiobooki, otrzymać dedykację i autograf autora. Było to naprawdę niebanalne, kształcące i  pełne wrażeń Spotkanie.

Dziękujemy paniom Bibliotekarkom z Zespołu Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich za przyjęcie nas w swoich progach, a szczególne podziękowania składamy Pani Monice Rowińskiej - przewodniczącej Związku nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich o. w Augustowie – pomysłodawczyni i głównej Organizatorce.

Spotkanie zostało zorganizowane przez augustowski oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w ramach projektu „A właśnie, że czytam!” sfinansowanego przez Fundację PZU.

Halina Masztalerz

 

Sprawozdanie ucznia 

Czekając na spotkanie z panem Dariuszem Rekoszem odwiedziliśmy ważne miejsca w Augustowie. Oto niektóre zdjęcia:

 

 

II-gie Spotkania z Książką

W ramach edukacji czytelniczej  odbyła się w naszej szkole II edycja cyklu Spotkania z książką. Założeniem projektu jest propagowanie głośnego czytania książek przez rodziców dla dzieci. Nadrzędnym celem spotkań jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Taka forma kontaktu z książką sprzyja poznawaniu utworów literatury dziecięcej, poznawaniu języka literackiego, poszerzaniu  wiedzy, kształtowaniu umiejętności skupiania uwagi, rozwojowi wyobraźni, mowy i myślenia oraz rozumienia wartości uniwersalnych, np. piękna, dobra, przyjaźni i prawdy.

W tym roku pięcioro rodziców czytało nowelę "Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza. Następnie uczniowie klas IV – VI przedstawili inscenizację ukazującą problematykę czytanej lektury.

            Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Uczniowie z uwagą wysłuchali czytanej książki i obejrzeli spektakl ukazujący trudne losy uzdolnionego wiejskiego dziecka. Mamy nadzieję, że wyciągną właściwe wnioski i potrafią docenić warunki w jakich mogą obecnie rozwijać swoje zainteresowania.

Alicja Trocka

 
12


Spotkanie z augustowskim poetą Panem Januszem Sowińskim

Aby zachęcić uczniów naszej szkoły do jak najczęstszego kontaktu z literaturą zorganizowaliśmy spotkanie z augustowskim poetą  -  panem Januszem Sowińskim. Twórczość pana Janusza jest głównie poświęcona przyrodzie, jako że z zawodu i wykształcenia jest leśnikiem.

Podczas spotkania mogliśmy  wysłuchać wierszy czytanych przez Autora, zapytać  o warsztat pracy poety, o to, co jest dla niego natchnieniem. Wszyscy uczestnicy otrzymali autografy poety z wybranymi wierszami. Pan Janusz jest pomysłodawcą konkursu literackiego „O Liść Dębu”. Wizyta w naszej szkole stała się okazją do przekazania nagrody dla ucznia klasy piątej – Sebastiana Galickiego, który zdobył wyróżnienie za wiersz napisany specjalnie na ten konkurs.

 


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych Październik 2016

W październiku obchodzimy w naszej szkolnej bibliotece Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
W programie m.in. :
 - konkurs na najbardziej oryginalną zakładkę do książki
 - grupowe malowanie kolorowanek odstresowujących (na przerwach międzylekcyjnych)
- wizyta w Bibliotece Miejskiej w Augustowie połączona z lekcją biblioteczną
- głośne czytanie fragmentów lektur na zajęciach bibliotecznych
 - konkurs na najlepszą reklamę zachęcającą do przeczytania książki

- tydzien z twórczością Jana Brzechwy
- akcja "Podaruj książkę naszej bibliotece"

 

Gminny Turniej Znajomości Baśni i Legend "Baśnożercy" Rutki 2016
 

I -sza edycja cyklu "Spotkanie z książką"
 
12

Wizyta  w Miejskiej Bibliotece Publicznej - listopad 2016 r.
 
 
Spotkanie z poetką i pisarką Józefą Drozdowską - październik 2015 r.
 Copyright (c)2011 Szkoła Podstawowa im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Jabłońskich