Nowości


Archiwum 2017/2018

Archiwum 2017/2018

8 września

Po raz kolejny poczet sztandarowy reprezentujący naszą szkołę  uczestniczył w Międzynarodowym Marszu Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Jest to żywa lekcja  historii upamiętniająca setki tysięcy ofiar Golgoty Wschodu. Uczestnicy maszerują głównymi ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do Kościoła Ducha Świętego, gdzie odbywa się uroczysta msza.” Przywołujemy dziś dramat zesłania, który ma wymiar cierpienia setek tysięcy Polaków skazanych na śmierć i nieludzkie warunki życia. Dziś na nowo podejmujemy zobowiązanie, że niepodległa RP nigdy nie zapomni o ich losach, że będzie je godnie upamiętniać” – to słowa pani premier Beaty Szydło skierowane do uczestników Marszu.

 

 


  29 września - strażacy w szkole
 Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz długoletnią tradycją, odbyła się dzisiaj w naszej szkole próbna ewakuacja pożarowa pod nadzorem Państwowej Straży Pożarnej  (Augustów)oraz jednostek OSP z Jabłońskich i Topiłówki. Działania ewakuacyjne i ratownicze przebiegły w niezwykle sprawny sposób, zgodnie z przewidzianymi procedurami. Druhom z PSP oraz OSP składamy serdeczne podziękowania.


  6 października
Święto Szkoły

Już od 13 lat prymas Polski Stefan kardynał Wyszynski patronuje pracy naszej szkoły.  Tegorocznym obchodom Rocznicy Nadania Imienia przyświecało hasło w postaci II-go przykazania prymasa „Nie myśl  źle o nikim. Nawet w najgorszym staraj się znaleźć coś dobrego".  Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą celebrowana przez proboszcza parafii Janówka ks. prałata Wacława Iżbickiego. Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną przedstawiającą życie Prymasa Tysiąclecia. Po jej zakończeniu głos zabrała p. Dyrektor oraz zaproszeni goście, m.in. p. Janusz Wierzbicki – dyrektor ZOES Gminy Augustów, przedstawicielka Kuratorium Oświaty p. Elżbieta Słowikowska, radna Gminy Augustów – p. Danuta Kulbacka. Goście przekazali pamiątkowe upominki na ręce p. Dyrektor. Po wystąpieniach zostały wręczone nagrody laureatom konkursów plastycznego i literackiego, poświęconych życiu i działalności naszego Patrona. Więcej...

10 października
"Znamy patronów naszych szkół" - to już kolejna edycyja konkursu, który tym razem dotyczył postaci gen. Ignacego Prądzyńskiego . Zmagania uczestników odbyły się w Szkole Podstawowej w Białobrzegach. Uczeń klasy siódmej - Mateusz Kowalewski zająl III miejsce w konkursie wiedzowym, natomiast praca plastyczna Dawida Kupreiwcza z klasy szóstej została  wyróżnioniona       

16 października
Uroczystość z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej
Dzisiaj uczniowie podziękowali nauczycielom i innym pracownikom naszej szkoły za codzienny trud, wysiłek wychowawczy, przekazywaną wiedzę, opiekę i serce ofiarowywane każdego dnia. Podziękowaniom towarzyszyły serdeczne życzenia oraz przeprosiny za wszystkie troski.
Pani Dyrektor również przekazała życzenia i wyrazy wdzięczności dla wszystkich pracowników szkoły oraz wręczyła nagrody w imieniu Wójta Gminy oraz własnym. Podziękowania i życzenia złożyli także przedstawiciele rodziców wręczając słodkie upominki.

 

8 listopada
Wizyta w Mijeskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie

W ramach realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytalnictwa uczniowie klas 0-IV odwiedzili Bibliotekę Miejską w Augustowie. Zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem dużej biblioteki, zasadami wypożyczeń oraz najpopularniejszymi zbiorami. Wzięlismy też udział w lekcji bibliotecznej dotyczącej baśni i legend związanych z powstaniem Augustowa.
Zajęcia te zachęciły naszych uczniów do korzystania z zasobów Miejskiej Biblioteki w Augustowie.

 

09.11. 2017 r.

Gminny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Augustów zorganizowały konkurs Piosenki Pieśni Patriotycznej z udziałem uczniów szkół podstawowych i gimnazjów naszej Gminy. W kategorii solistów klas 0-III wyróżnienie zdobyła  nasza uczennica Wioletta Zysko, zaś w konkurencji zespołów -  team z klasy I-szej w składzie Klaudia Pawłowska i Kacper Masłowski zajął II-gie miejsce.  Gratulujemy!!!13 listopada

Dzisiaj odbyła się uroczysta akademia z okazji naszego Święta Narodowego, na pamiątkę 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Scenariusz uroczystości przypomniał tamte ciężkie czasy, ale także wzbudził w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale podejmował walkę za wolną ojczyznę. Uczniowie  recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości oddajemy cześć tym  wszystkim, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.


W czym dziś powinien przejawiać się patriotyzm?”
24 listopada 2017 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku odbyło się podsumowanie konkursu literackiego „W czym dziś powinien przejawiać się patriotyzm?”. Konkurs zorganizowano w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021, którego realizatorem jest Wojewoda Podlaski, koordynatorem Kuratorium Oświaty w Białymstoku, a współtwórcą Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Więcej....


27 października 2017 r. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII Gminnym Konkursie Recytatorskim „Jan Paweł II –na zawsze w pamięci”zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Żarnowie. Z trudną poezją Karola Wojtyły zmagali się tym razem: Dawid Kuprewicz – ucz. kl. VI, recytując wiersz „Zdumienie” oraz Jakub Zawieja – ucz. kl. VII, który deklamował utwór „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”. Recytacja obu uczestników została oceniona bardzo wysoko. Dawid zajął I miejsce, zaś  Kuba II miejsce. Gratulujemy im sukcesów!!!"Wiersze i wierszyki łamiące języki"
Pod tym hasłem przebiegał konkurs recytatorski zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Żarnowie. W kategorii klas I-III, miejsce II-gie zajęła ucznnica klasy III - Natalia Kaczyńska. Gratulujemy!!!.

 

20.11.2017 r.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 W klasach IV-V  zostały przeprowadzone ciekawe zajęcia na temat praw i obowiązków dzieci. W efekcie działań wychowawczych powstała gazetka tematyczna a uczniowie przyswoili wiedzę z zakresu obowiązków i praw, co pozwoli im lepiej funkcjonować w życiu teraz i w przyszłości oraz kształtować pozytywne postawy.

     Na koniec działań zrodził się pomysł wykonania plakatu tematycznego o prawach dziecka, który wykonały dziewczynki a mianowicie Ewelina Draźba, Milena Kotarska i Aleksandra Kotarska.


28 listopada

Nikotyna to nasz wróg

W związku z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia w naszej szkole odbyła się ciekawa kampania profilaktyczna.

Na wstępie uczniowie klas IV-VII wypełnili ankiety na temat szkodliwości nikotyny. Część ankiet udało się wysłać do Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Augustowie na konkurs. Więcej...


29 listopada

Jak oni ślubują!

Dzisiaj pierwszacy przystąpili do egzaminu na pełnoprawnego ucznia naszej szkoły. Na uroczystość przybyły takie osobistości jak: „Dorota Zawadzka” – Super Niania, „Magda Gessler” – znawczyni kuchni i dobrego smaku, „Komendant Główny Policji” oraz „Generał Straży Pożarnej”. Komisja w/w składzie stawiała pierwszakom coraz to inne zadania dotyczące właściwego zachowania w klasie, bezpieczeństwa, znajomości liter, zasad zdrowego odżywiania. Więcej...


30 listopada

Andrzejki w naszej szkole to już długoletnia tradycja. To była okazja do radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującego globusa, a nawet słodkich ciasteczek z wróżbą na przyszłość w środku, no i oczywiście lania wosku i odczytywania znaczeń z powstałych figur.  Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na miss i mistera balu andrzejkowego. O zwycięstwie decydowało jak najbardziej oryginalne przebranie i umiejętność jego zaprezentowania. Oprócz wróżb i konkursów wszyscy raczyli się słodkościami przygotowanymi na tę okazję przez rodziców.


6 grudnia

Chociaż za oknami brak śniegu świąteczny nastrój w naszej szkole zagościł od samego rana, a to za sprawą przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, którzy przebrani w mikołajowe stroje przemierzali szkolne  korytarze, zaglądając do poszczególnych klas i rozdając wszystkim prezenty. Obdarowani nie pozostali dłużni Mikołajom - przygotowali dla nich wiersze, piosenki i cukierki. Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu oraz Rodzicom, którzy prezenty przygotowali, za przemiłe chwile  pełne radości w tym grudniowym dniu.


 

Konkurs „JESTEM EKO”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie ekologicznym pt.: „JESTEM EKO”, zorganizowanym przez Wójta Gminy Augustów. Celem konkursu było propagowanie działalności proekologicznej wśród uczniów i społeczności lokalnej, kreowanie prawidłowych postaw w zakresie gospodarowania odpadami oraz poszerzenie wiedzy na temat zasad prawidłowego postępowania z odpadami. Więcej...
22 grudnia

Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Jabłonskich to też jedna wielka rodzina. Dlatego co roku spotykamy się wraz z zaproszonymi gośćmi przy wspólnej wigilii. W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością m.in.: wójt gminy p. Zbigniew Buksiński, ks. proboszcz Wacław Iżbicki, druhowie OSP, emerytowani nauczyciele naszej szkoły. Na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło wspaniałych wigilijnych potraw. Po części artystycznej i ciepłych życzeniach podzieliliśmy się opłatkiem. Były to chwile pełne magii, uroku i radości.


13 stycznia
Choinka Szkolna
Jak co roku, cała społeczność naszej szkoły spotkała się na wspólnej zabawie w dniu wolnym od codziennych obowiązków. Uczniowie klas starszych pod opieką p. E.Rudziewicz i p. A. Makar przygotowali wspaniałe jasełka nawiązujące do współczesnych wydarzeń. Prowadzenie części zabawowo-rozrywkowej powierzone zostało grupie KIDS CLUB z Augustowa, która przygotowała wiele wspaniałych atrakcji dla młodszych i starszych uczestników. Nie zabrakło też Mikołaja z workiem prezentów. Rodzice zapewnili smakowity poczęstunek. Z prawdziwą radością gościliśmy w naszych progach rodziców z najmłodszymi dziećmi, które dopiero po wakacjach będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego.

18 stycznia
BEZPIECZNE FERIE - STRAŻACY OSTRZEGAJĄ!
Dzisiaj z uczniami naszej szkoły spotkali się strażacy z Powiatowej Straży Pożarnej w Augustowie. Uczniowie wysłuchali pogadanki oraz obejrzeli filmy na temat niebezpiecznych zachowań na lodzie, ratownictwa lodowego, zagrożenia zaczadzeniem.
Dowiedzieliśmy się jak postępować w przypadku, gdy pod kimś załamie się lód, jak zapobiegać powstawaniu czadu w pomieszczeniach, jak zachować się kiedy w jednym z pomieszczeń w domu pojawi się zarzewie ognia.
18 stycznia
Reprezentaci naszej szkoły wzięli udział w VI Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Gminy Augustów w Żarnowie.
W kategorii klas starszych zespół zajął II-gie miejsce, Natalia Prostko z kl. VII otrzymała wyróżnienie. W grupie klas 0-III zespół otrzymał wyróżnienie. Dziękujemy i życzymy kolejnych sukcesów.      

  19 stycznia

Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to uroczystość niezwykła. To dzień pełen uśmiechów, czasem nawet łez, ale tylko tych ze wzruszenia i radości. Tego  dnia pani Dyrektor przywitała ciepłymi słowami wszystkich przybyłych gości. Złożyła serdeczne życzenia babciom i dziadkom oraz zaprosiła na program artystyczny, przygotowany przez dzieci z oddziału przedszkolnego,pierwszo- i trzecioklasistów. Uczniowie przebrani za miesiącezłożyły swoim znamienitym gościom życzenia w formie wierszy i piosenek. Więcej...


Podsumowanie akcji "Góra Grosza 2017"

W tym roku zebraliśmy rekordową liczbę monet, mianowicie 7327 sztuk, co dało łączną kwotę 215 zł 5 groszy. Zestawienie  szczegółowe.

 Więcej...     
 

  
Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek
13 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Żarnowie odbył się konkurs na najpiękniejsze wykonanie kolęd i pastorałek. 
8 marca - wizytyta J.E. ks. Biskupa

Uroczyste przywitanie Księdza Biskupa Jerzego Mazura przy wtórze pieśni religijnej „Ten dzień dał nam Pan” zaintonowanej przez uczniów naszej szkoły wprowadziło wzruszający i podniosły nastrój wśród wszystkich zebranych. Uśmiechnięty Ksiądz Biskup witał nas gestem, słowem, uściskiem dłoni. Więcej...

 

 21 marca - witamy wiosnę - III edycja cyklu "Spotkania z Książką"
Z okazji I-go Dnia Wiosny zorganizowaliśmy kolejną edycję "Spotkań z Książką". Tym razem bohaterem naszego cyklu został mit "Demeter i Kora" w przepiekny sposób tłumaczący odwieczną zmianę pór roku. Więcej...


Konkurs Piosenki i Pieśni
 Z okazji Święta Niepodległości - Gminny Ośrodek Kultury w Żarnowie zorganizował Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
W kategorii klas I-III uczennica naszej szkoły  Wioletta Zysko zajęła I-sze miejsce, zaś Dawid Kuprewicz zajął miejsce III w konkurencji uczniów klas IV-VI. Gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć!
Rocznica Zbrodni Katyńskiej
12 kwietnia 2018 r. po raz kolejny uczciliśmy w naszej szkole pamięć ofiar zbrodni katyńskiej dokonanej w 1940 r. przez władze ZSRR na narodzie polskim. Zbrodnia katyńska to skrytobójczy mord dokonany na polskich oficerach, urzędnikach administracji państwowej, lekarzach, naukowcach, duchownych. Więcej... 


27 kwietnia

Uczniowie  klas 0-VII reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Przeglądzie Wokalno - Muzycznym Szkół Podstawowych i klas Gimnazjów Gminy Augustów, organizowanym przez Centrum Kultury w Żarnowie. Rywalizacja rozgrywała się w kategorii solistów i zespołów. Uczestnicy wykonywali  jeden utwór -  piosenkę  ludową.  W kategorii soliści z klas 0-III trzecie miejsce zajął uczeń klasy I – Kacper Masłowski,  również zespołowo zajęliśmy w tej kategorii miejsce trzecie. Zespół klas IV-VII zdobył miejsce drugie. Gratulujemy!!!21 kwietnia

W szkole Podstawowej im. Sybiraków w Netcie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny „O Żółtą Żabkę”. Wzięli w nim udział dwaj uczniowie naszej szkoły: Antoni Giczewski z kl. II i Gabriel Daraszkiewicz z kl. III. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: najpierw uczestnicy napisali dyktando, a następnie rozwiązywali test ortograficzny. Po długich zmaganiach konkursowiczów, jury wyłoniło zwycięzców. Antoni Giczewski zajął miejsce drugie w kategorii klas drugich.


23 kwietnia - obchody Światowego Dnia Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Nadleśnictwa Augustów p. Karola Chodkiewicza – starszego specjalistę ds. edukacji leśnej społeczeństwa. Podczas spotkania poznaliśmy  wiele ciekawostek dotyczących gatunków roślin i zwierząt występujących w Puszczy Augustowskiej. Więcej... 


26 kwietnia

Dzisiaj uczestniczyliśmy  w uroczystości  przypominającej o kolejnej rocznicy uchwalenia ustawy rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Uroczysty apel przygotowany przez uczniów klas 0-III w prostych słowach przybliżył uczniom to wielkie historyczne wydarzenie. Podczas akademii kolejni uczestnicy przypomnieli okoliczności, jakie doprowadziły do uchwalenia Konstytucji, a także wymienili próby ratowania niepodległości. Krótki rys historyczny przedstawiła również p. Dyrektor. Z okazji rocznicy udekorowaliśmy budynek naszej szkoły barwami narodowymi.


27 kwietnia

Uczniowie  klas 0-VII reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Przeglądzie Wokalno - Muzycznym Szkół Podstawowych i klas Gimnazjów Gminy Augustów, organizowanym przez Centrum Kultury w Żarnowie. Rywalizacja rozgrywała się w kategorii solistów i zespołów. Uczestnicy wykonywali  jeden utwór -  piosenkę  ludową.  W kategorii soliści z klas 0-III trzecie miejsce zajął uczeń klasy I – Kacper Masłowski,  również zespołowo zajęliśmy w tej kategorii miejsce trzecie. Zespół klas IV-VII zdobył miejsce drugie. Gratulujemy!!!

 

25 maja 2018 r. uczniowie kl. VII Jakub Zawieja i Michał Wałejko wzięli udział w XX Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Ta ziemia od innych droższa” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie. Jakub Zawieja zajął II miejsce w tym konkursie, recytując obszerne fragmenty „Koncertu Jankiela” z epopei Adama Mickiewicza. Gratulujemy sukcesu!


 

29 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły; Aleksandra Kotarska z kl. IV, Milena Kotarska z kl. V i Dawid Kuprewicz z kl.VI  wzięli udział w XIX Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Strofy i pejzaże znad Netty” zorganizowanym przez Szkołę Podstawowa nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie. Uczestnicy recytowali utwory opiewające piękno Ziemi Augustowskiej oraz wiersze autorstwa Zbigniewa Herberta. Recytacja naszych uczniów zyskała uznanie. Dawid Kuprewicz otrzymał nagrodę za najciekawszą  interpretację wiersza Z. Herberta oraz Nagrodę Supreme Centrum Edukacyjnego, zaś Milena Kotarska zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy sukcesów! Zdjęcia...Prezentacja do udziału w konkursie "Stulecie Niepodległości w Barwach Białoczerwonych"
niepodległości naszej Ojczyzny. Więcej...6 czerwca
Dzisiaj odbył się w naszej szkole festyn profilaktyczny pod hasłem "Z rodziną na dobre imna złe".
Zdjęcia...

 07 czerwca 2018 r.

XXI Konkurs „Wszystko wiem” o miano Małego Omnibusa  Gminy Augustów 2018. Rozgrywki zostały zorganizowane przez Centrum Kultury i Bibliotekę Gminy Augustów w Żarnowie oraz Zespół Obsługi Ekonomicznej Szkól Gminy Augustów. W konkursie uczestniczyło dwóch uczniów naszej szkoły. Klasę I-szą reprezentował Oliwier Daraszkiewicz, a klasę III Antoni Giczewski, który zdobył tytuł „Małego Omnibusa Gminy Augustów”. Gratulacje!


W dniach 8-9 czerwca w naszej szkolnej bibliotece odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "Noc bibliotek" pod hasłem "Rzeczpospoczyta".
Tym razem uczciliśmy 100-lecie niepodległości Polski.
Wyjazd edukacyjny do Warszawy.

W wyjeździe wzięło  udział 30 uczniów naszej szkoły. Program wycieczki był bogaty i obejmował m.in.: seans "4 żywioły" w Cinema City zwiedzanie zoo oraz spacer po warszawskiej starówce gdzie uczniowie moli zobaczyć: Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Syrenkę oraz Pomnik Małego Powstańca. Na zakończenie wycieczki wszyscy posilili się w restauracji McDonald's i wyruszyli w drogę powrotną.

22 czerwca
Dzisiaj zabrzmiał ostatni dzwonek w roku szkolnym 2017/2018. Był to bardzo pracowity rok, ale pełen sukcesów naszych uczniów.
Pora na odpoczynek. Życzymy kadrze pedagogicznej i uczniom udanych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!!!


Copyright (c)2011 Szkoła Podstawowa im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Jabłońskich